Jdi na obsah Jdi na menu

Mia Kirshner

25. 4. 2010

Mia Kirshner

Datum narození: 25. 01. 1976
Místo narození: Toronto, Canada

Mia se narodila 25. ledna 1975 v kanadském Torontu. Otec Sheldon, německý novinář potkal její matku Etti (bulharskou židovku) v Izraeli, Mia je na svůj židovský původ patřičně hrdá a ve většině

svých rolí ho nijak neskrývá. Má jednoho sourozence, mladší sestru. Studovala ruskou literaturu na McGillově univerzitě v Montrealu.

O herectví se začala zlehka zajímat už na základní škole. Uplatnila se v kanadské i americké TV. Vytvořila jednu z hlavních postav v seriálu na motivy klasického románu Brama Stokera – DRACULA: THE SERIES (1990), jehož děj se odehrával v současném Lucembursku. Jako host vystoupila v seriálech WAR OF THE WORLDS (Válka světů), MY SECRET IDENTITY (Moje tajná totožnost) a ARE YOU AFRAID OF THE DARK? (Bojíte se tmy?).

První výraznější úspěch získala v roce 1993 za roli ve filmu LOVE AND HUMAN REMAINS, nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli na kanadské obdobě oscarů Genie Awards. O rok později zazářila rolí tanečnice Christiny v psychologickém dramatu EXOTICA, za který obdržela cenu kritiky na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

Dále si zahrála dívku z tetovacího salonu Sarah, pomáhající záhrobnímu mstiteli (Vincent Pérez), v romantickém hororu VRÁNA: MĚSTO ANDĚLŮ; princeznu Jekatěrinu „Kitty“ Ščerbacků v přepisu klasického románu Lva Nikolajeviče Tolstého – ANNA KARENINA; ambiciózní TV reportérku Laurie, jejíž zkušený kolega (Dustin Hoffman) se shodou okolností stane jedním z rukojmích bezradného zoufalce (John Travolta), v psychologickém dramatu MĚSTO ŠÍLENCŮ. Zatím poslední roli si pak zahrála ve filmu Briana De Palmy – THE BLACK DAHLIA, ve kterém si po boku Joshe Hartnetta, Scarlett Johansson a Aarona Eckharta ztvárnila mladou herečku Elizabeth Short, která je brutálním a nepochopitelným způsobem zavražděna.

Mia si rovněž zahrála teroristku Mandy v několika dílech oblíbeného seriálu „24“. V poslední době se věnuje především seriálu THE L WORD, kde září v roli Jenny Schecter, bisexuální začínající spisovatelky, která bojuje s „démony“ ve své vlastní hlavě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář